پارامترهای انتخاب DVR

در سیستم دوربین های مدار بسته یکی از مهمترین تجهیزات مربوط به آن، DVR می باشد زیرا این دستگاه وظیفه نمایش،انتقال تصاویر و ضبط تصاویر و حتی تنظیم کیفیت تصاویر و… را بر عهده دارد. در این راه طبعا رعایت چند نکته برای “انتخاب DVR” مناسب الزامی است.

انتخاب dvr-dvr مناسب-

1. تعداد کانال های ورودی:

DVR را با توجه به تعداد کانال های ورودی طبقه بندی می کنند . تعداد کانال های ورودی معمولا 4 و 8 و 16 و یا 32 هستند . پیدا کردن DVR با تعداد کانال های نامتعارف تقریبا کاری غیر ممکن است بنابراین در موقع نصب سیستم باید به تعداد دوربین های نصب شده توجه داشته باشید و امکان افزایش تعداد دوربی نها در آینده را نیز در نظر بگیرید . از همین رو معمولا در انتخاب DVR دقت می کنندکه تعداد وروردی های آن از تعداد دوربین های نصب شده بیشتر باشد.

2. نوع نمایش تصاویر:

DVR ها با توجه به تعداد کانال ها و مدل دستگاه روش های مختلفی برای نمایش تصویر دارند. DVR های 4 کاناله قابلیت نمایش تصاویر یک ماتریس دو در دو را دارند. DVRهای 8 کاناله جدا از نمایش 4 تصویر همزمان می توانند 9 تصویر همزمان را نیز در یک ماتریس 3 در 3  نمایش دهند(بستگی به انتخاب DVR) که یکی مشخصات دوربین ها و 8 تصویر دوربین هاست .

3. مدت زمان ضبط :

این پارامتر بیشتر بستگي به ظرفیت هارد دیسک یا هارد دیسک های نصب شده در DVR دارد . بیشتر DVR ها این امکان را دارند که پس از پر شدن ظرفیت هارد بر روی داده های اولیه بازنویسی کنند . همچنین می توانید DVR را طوری تنظیم کنید که پس از پر شدن هارد دیسک به شما برای تعویض آن اخطار دهد . یکی از نکات مهم در مورد DVR ها فرمت ذخیره سازی تصویر در آنها که می تواند نقش مهمی در افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده و کاهش ظرفیت آنها داشته باشد. نکته مهم دیگر در زمان تنظیم DVR توجه به میزان کیفیت مطلوب با توجه به کاربرد دوربین هاست. در بيشتر DVR ها می توانید يكفيت تصوير و تعداد فریم ها تصویر را برای هر دوربین مشخص کنید .

4. بیشترین تعداد فریم :

كيي از پارامترها در DVR بیشترین تعداد فريم هایی است که DVR می تواند در یک ثانیه ضبط کند.

در  VCRهای قدیمی تعداد فريم های تصویر باید محدود می شد تا مدت ضبط تصاویر افزایش یابد . اما DVR به شما این امکان را می دهد تا با توجه مدت دلخواه ضبط تعداد فریم های تصویر را انتخاب کنید.

5. تشخیص حرکت :

به طور کلی در بیشتر موارد نیازی نخواهد بود که تمامی تصاویر دریافتی ضبط شود .

سیستم تشخيص حركت به شما کمک خواهد کرد تا تنها تصاویری را که در آنها حرکت وجود داشته ضبط کنید . این قابلیت در بیشتر DVR ها وجود دارد , همچنینی ممکن است DVR این قابلیت را به شما بدهد تا تنها محل خاصی را به عنوان محل حساس به حرکت انتخاب کنید. از دیگر نکات مهم دیگر در رابطه با سیستم تشخيص حركت تنظیم میزان حساسیت سیستم با توجه به کاربرد خاص آن است. هر چه حساسیت سیستم پایین تر باشد حجم حرکت بیشتری برای فعال کردن سیستم نیاز خواهد بود.

از نکات مهم دیگر در زمینه تنظیمات تشخيص حركت زمان های قبل و بعد از تشخیص حرکت است.

DVR این امکان را به شما خواهد داد تا مشخص کنید که در صورت تشخیص حرکت ضبط کند.(تصاویر تا چند ثانیه قبل از تشخیص حرکت و تا چند ثانیه بعد از تشخیص حرکت ضبط شوند)

سیستم تشخيص حركت تقریبا مانند دتکتورهای تشخیص حرکتی که بعنوان دزدگیر مورد استفاده قرار میگیرند عمل میکند.

در صورتی که DVR امکان استفاده از سیستم را به شما نداد میتوانید از دتکتورهای PIR استفاده کنید.(البته انجام این کار نیازمند سیم کشی جداگانه و هزینه بر است)

6. مشاهده و تنظیم از راه دور:

در صورتی که DVRمجهز به واسط های RS232یاRS485 باشد امکان اتصال DVR به رایانه برای شما ایجاد خواهد شد.

میتوانید با استفاده از نرم افزاری که در رایانه خود نصب میکنید تنظیم و تصاویر را مشاهده وضبط کنید .

برای اتصال به شبكه LAN به یک سرور نیاز خواهید داشت.(بتوانید از طریق شبکه به تصاویر دوربین ها دسترسی داشته باشید)

7. انتقال تصویر :

امروزه این امکان یکی از پارامترهای مهم در انتخاب DVR است.

میتواند از طریق نرم افزار یا در بستر اینترنت و یا از طریق امکان p2p که جدیدا به امکانات DVR ها اضافه شده باشد و امکان دیدن و ذخیره سازی تصاویر را روی رايانه همراه و تلفن همراه هوشمند به ما می دهد .

پارامترهای انتخاب DVR

تماس بگیرید