مقایسه سیستم های خورشیدی مستقل، متصل و هیبرید با یکدیگر

در مقایسه سیستم های خورشیدی ،سیستم های مستقل تنها منبع تامین کننده انرژی سیستم فتوولتائیک است. در سیستم های متصل ضمن بهره جویی از مزایای شبکه سراسری برق از سیستم های PV نیز جهت کمک به شبکه سراسری و جلوگیری از افت ولتاژ استفاده می گردد. در سیستم های هیبرید منابع تامین کننده انرژی چندگانه و در صورت قطع هر کدام از منبع دیگر استفاده می گردد. در این مدل احتمال قطع برق به حداقل می رسد.

عمدتا در موارد زیر از سیستم فتوولتائیک استفاده می گردد:

 1. مصارف فضانوردی و تأمین انرژی مورد نیاز ماهواره ها جهت ارسال پیام
 2. روشنایی خورشیدی
 3. سیستم تغذیه کننده یک واحد مسکونی
 4. سیستم پمپاژ خورشیدی سیستم تغذیه کننده ایستگاه های مخابراتی و زلزله نگاری
 5. ماشین حساب، ساعت، رادیو، ضبط صوت و وسایل بازی کودکانه
 6. نیروگاه های فتوولتائیک
 7. یخچال های خورشیدی
 8. سیستم تغذیه کننده پرتابل یا قابل حمل

مزایا نیروگاه های خورشیدی

از جمله مزایای نیروگاه های خورشیدی می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 1. پاک و بدون آلودگی (حذف انتشار گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن)
 2. بی پایان
 3. رایگان و دردسترس
 4. کاهش مصرف سوخت های فسیلی
 5. امن و بی خطر
 6. عدم احتیاج به آب زیاد
 7. امکان تأمین شبکه های کوچک و ناحیه ای
 8. عدم احتیاج به متخصص

معایب سلول های خورشیدی

 1. تفاوت و تغییر نور خورشید در فصول مختلف سال. انرژی خورشیدی در طول شب بی معنا است و متاسفانه تجهیزات ارزان قیمت و روشهای کارآمدی برای ذخیره انرژی الکتریکی وجود ندارد، که این یکی از عواملی است که باعث توقف در رشد و گسترش این سیستم ها می شود. برای کاربردهای جداگانه و معمولا نه چندان بزرگ باتری های قابل شارژ تنها وسیله عملی برای ذخیره انرژی برق می باشند. در این رابطه باید پیشرفت هایی در زمینه الکترونیک برای انتقال و ذخیره الکتریکی صورت گیرد.
 2. قیمت بالای سلول های فتوولتائیک مشکل عمده این سیستم ها است. سازندگان این سلول ها از یک عملکرد پیچیده استفاده می کنند که رشد دقیق کریستال و درجه خلوص بالا و فرآیندهای متعددی مورد نیاز می باشد. تمام این فرایندها باعث می شوند قیمت سلول ها بالا رود. البته با رشد بازار و تولید بیشتر این سلول ها، قیمت آنها نسبت به 20 سال گذشته 5 الی6 برابر و نسبت به اولین سلول های به کار رفته در فضا 15 الی 20 برابر کاهش یافته است.
 3. سومین مشکلی که سیستم های فتوولتائیک با آن مواجه است، نادیده گرفتن توسط تکنولوژی فعلی و مردم است. حتی اگر مصرف کنندگان از مزایای سیستم فتوولتائیک مطلع شوند به ندرت می توانند یک سیستم را بر روی سقف خانه خود نصب کنند. تکنولوژی فتوولتائیک بر سر دو راهی قرار گرفته است. این تکنولوژی از نظر ساعت رشد دومین تکنولوژی در جهان می باشد ولی هنوز برای برخی نا آشنا و از نظر آنها حتی امتحان نشده است.

مقایسه سیستم های خورشیدی

تماس بگیرید