مفهوم و تاریخچه دوربین مداربسته

 دوربین مداربسته چیست؟  واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی Closet Circuit television یا به اختصار CCTV می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند. دوربین مداربسته(cctv) به کلیه دوربین هایی اطاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند  محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.در ادامه به کاربردهای دوربین مداربسته(سیستمهای حفاظتی و…) و تاریخچه دوربین مداربسته میپردازیم.

تاریخچه دوربین مداربسته

تاریخچه دوربین مداربسته بدین شرح است که نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود. در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

تاریخچه دوربین مداربسته

اولین رونمایی از دوربین مداربسته(cctv) در اماکن عمومی آمریکا در سال 1913 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1981 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد. بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته(cctv) روی آوردند.

در سال 1991 دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد.

تا قبل از آن، دستگاههای ضبط تصاویر تاحد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیتها بسیار محدود بود.

از نیمه دوم سال 1991 پلیس دوربینهای زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و… نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد.(شهر “نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند)

بطور کلی در دهه میادی بین 1991تا2000 استفاده از دوربین های مداربسته(cctv) در بسیاری از کشورها رواج یافت.

کاربردهای دوربین مداربسته: 

کاربرد اصلی و عمده در بین کاربردهای دوربین مداربسته در سیستمهای حفاظتی است.

اما کاربرد های آن به سیستمهای حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود.(کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ،کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس)

جلوگیری از ارتکاب جرایم(سیستمهای حفاظتی)

کاربرد دوربین های مداربسته(سیستمهای حفاظتی) در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است.

از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است.

بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد.(برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد)

آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان میدهد:

بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها 51 درصد از تعداد جرایم کاسته شده است.

در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم 23% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار 1% بوده است.

کاربردهای دوربین مداربسته-سیستمهای حفاظتی

کاربرد صنعتی

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.

در مراکز صنعتی

استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی(سیستمهای حفاطتی) رواج زیادی دارد.

کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گستردهای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند. تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

امنیت نقل و انتقال

در نقل و انتقال عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

مفهوم و تاریخچه دوربین مدار بسته

تماس بگیرید