معرفی بعضی قطعات ساختمان هوشمند

کلیدهای دیگری هستند که امکان کنترل و مشاهدۀ تمام عملیات جداگانه در یک اتاق را فراهم می‌کند. قطعات ساختمان هوشمند BMS میتواند عملیاتی مانند روشنایی، دیمرها، پرده برقی و تهویه مطبوع در یک اتاق کنترل شود. صفحه نمایش مناسب با سمبلهای گویا، امکان استفاده بدون آموزش را برای کاربران فراهم می‌کند. این کلیدها دارای 2 ،4 ،6 و ۸ پل کلید لمسی هوشمند بوده و دارای صفحه نمایش اطلاعات و همچنین قابلیت اجرای سناریوهای متنوع را نیز دارند.

معرفی بعضی قطعات ساختمان هوشمند BMS

امکان استفاده از این کلیدها با فریمهای مختلف وجود دارد و در این زمینه کاملاً انعطاف پذیر هستند.

امکان انتخاب ِ چهار رنگ سفید هنری، سفید شیشه ای، سیاه شیشه ای و فلزی برای المانهای کنترلی وجود دارد. صفحه نمایش نیز میتواند به رنگهای مشکی، آبی و نقرهای انتخاب شود. این کلیدها میتوانند جایگزین چند کلید ترموستات در خانه های سنتی شوند.

صفحات لمسی (Panel Touch):

صفحه های تاچ برای کاربر امکان کنترل و مشاهده اطلاعات سیستم را فراهم می‌کند.

با این صفحه میتوان یک چراغ را روشن/ خاموش و یا دیم کرده، پرده ها را کنترل، دمای محیط را تنظیم کرده و یا ترکیبی از موارد قبل را اجرا کرد. صفحات لمسی امکانات زیر را میتوانند فراهم کنند:

تعریف تایمر و برنامه ریزی زمانی، هفتگی و ماهانه

زیر نظر گرفتن و مشاهده تغییرات و مقادیر پارامترها و تهیه گزارش از آنها

تولید سیگنال آلارم و ارسال هشدار از طریق تلفن همراه

شبیه سازی حضور(روشن و خاموش کردن چراغها شبیه زمانی که شخصی در خانه حضور دارد)

اتصال با تلفن همراه و کنترل از راه دور (اینترنت)

مشاهده دوربینهای مداربسته

ارتباط آیفون تصویری و ارتباط صوتی داخلی در ساختمان

ماژول تغییر شدت روشنایی لامپ (دیمر):

این ماژول از قطعات ساختمان هوشمند BMS که به منظور تغییر میزان شدت روشنایی لامپهای رشته ای و هالوژن مورد استفاده قرار میگیرد.

به اینترتیب براساس نیاز میتوان مقدار نور مورد نظر را برای یک لامپ تغییر داد. متداولترین نوع این ماژول، نوع 2 کاناله 300 وات است که میتواند به طور مستقل شدت روشنایی دو لامپ رشته ای با توان کمتر از 300 وات را کنترل کند. باید دقت کرد که لامپ هایی که قابلیت تغییر شدت روشنایی (dimmable )را ندارند (مانند لامپ فلورسنت، کم مصرف و …) را نباید به این ماژول متصل کرد.

ماژول دیمر دیگری وجود دارد که با آن می توان شدت روشنایی لامپهای تخلیه در گاز، همچنین لامپهایLED  را که دارای بالاست الکترونیکی هستند کنترل کرد. این بالاست، خروجی 1 تا 10 ولت دارد. میزان روشنایی با درصد مشخص شده و اینکه چه درصدی از روشنایی را در هرلحظه داشته باشد توسط برنامه نرم افزاری قابل برنامه ریزی است. معمولاً حداکثر جریان کاری هر کانال 16 آمپر است.

ماژول کنترل پرده:

این ماژول برای کنترل موتورهای پرده طراحی شده است.

با توجه به نوع موتور (AC) یا (DC) ماژولهای متفاوتی وجود دارد. به کمک این ماژول امکان باز یا بسته کردن پرده و یا حتی تاریک و روشنکردن کرکره وجود دارد. با توجه به تعداد پرده ها، میتوان برای کنترل مجزای 2 تا 4 پرده از این ماژول استفاده کرد.

ماژول فنکوئل(سرمايش- گرمايش):

به کمک این ماژول میتوان دستگاههای حرارتی و یا برودتی مانند فنکوئل را کنترل کرد.

خروجی فرمان ترموستات به این ماژول متصل شده و متناسب با آن سرعت و یا خاموش و روشن شدن فنکوئل کنترل میشود.

ماژول رابط یونیورسال(Universal) :

برای ارتباط لوازم و قطعات سیمکشی سنتی (مثلا ً کلید) با سیستم KNX از این ماژول استفاده میشود.

انواع مختلف این ماژول امکان ارتباط 2 یا 4 کلید قطع و وصل معمولی را فراهم میکند.(بدین ترتیب میتوان به کمک کلیدهای معمولی فرامین خاموش/روشن، بالا/پایین، دیم و…را به سیستم منتقل کرد)

 ماژول رابط شبکه:

به کمک این ماژول میتوان برنامه نوشته شده در محیط نرم افزار را روی تجهیزات منتقل کرد.

این ماژول، دارای یک درگاه اترنت برای اتصال به شبکه کامپیوتری میباشد.(قابلیت استفاده از راه دور را نیز برای ما فراهم میکند)

قطعات ساختمان هوشمند BMS

تماس بگیرید