ساختمان داخلی دوربین مداربسته

در ساختمان داخلی دوربین مداربسته(اجزای دوربین مداربسته) چیپ تصویر دوربین مداربسته(برد دوربین مداربسته) اصلی ترین بخش وابسته به کیفیت تصویر دوربین است. که دو نوع ccd , cmos است و وظیفه آن تبدیل امواج آنالوگ به دیجیتال می باشد. زمانی که تصویر به وسیله دوربین ثبت می گردد ، نور از لنز دوربین عبور کرده و به سنسور تصویر دوربین برخورد می کند . چیپ تصویر از المان های بسیار ریزی تشکیل شده که به آنها پیکسل می  گویند .

این المانهای بسیار ریز میزان نوری که بر روی آنها تابیده می شود را ثبت می کنند و آن را به تعداد مشخصی الکترون تبدیل می کنند . این الکترون ها سپس به ولتاژ تبدیل می شوند . در دوربین های آنالوگ این ولتاژ به وسیله یک تقویت کننده به صورت سیگنال استاندارد درآمده و به خروجی دوربین فرستاده می شود . در دوربین های دیجیتال یک مبدل A/D )آنالوگ به دیجیتال( وظیفه تبدیل سیگنال به اطلاعات دیجیتال را بر عهده می گیرد.

ساختمان داخلی دوربین-اجزای داخلی دوربین مداربسته

اجزای دوربین مداربسته(ساختمان داخلی دوربین) :

بدنه اصلی دوربین

پایه (محل اتصال دوربین مدار بسته به سقف)

محفظه عبور کابل

براکت (در چرخش 360 درجه دوربین نقش دارد)

لامپ مادون قرمز

حسگر نورسنج

لنز (متحرک و ثابت)

کابل شبکه

سوئیچ

مودم

سنسور دریافت تصویر دوربین مدار بسته

(سنسور دریافت سیگنال تصویر، یکی از بخش های مهم دوربین های مدار بسته است. این قسمت میزان نور دریافتی توسط دوربین را تنظیم می کند و سپس به پردازنده تصویر یا DSP ارسال می کند)

دیافراگم

(تنظیم نور ورودی و خروجی به دوربین مدار بسته)

پیچ تنظیم فوکوس تصویر

(زوم کردن تصویر)

لنز-برد دوربین مداربسته

اجزای دوربین مداربسته(اصلی) بولت :

برد هوشمند

(برد دوربین مدار بسته در کیفیت تصاویر ضبط شده نقش دارد. برد دوربین مدار بسته بولت، با کیفیت های 1، 2 و 4.2 مگا پیکسل ساخته می شوند)

IR Cut Filter

(این بخش مسئول تنظیم کیفیت تصویر مطابق با تغییرات نور محیط می باشد. IR Cut Filter، یک قطعه مکانیکی است که به سنسورهای تصویر به منظور تنظیم و انتخاب نور، کمک می کند. این فیلترها باید بالاترین کیفیت را داشته باشند)

لنز دوربین (در اندازه های 3 – 4 – 6 و 8 میلی متر به کار می روند)

LED

(این قسمت برای دید در شب و محیط های تاریک به کار می رود)

کابل

(OSD این نوع کابل، در دونوع منودار و معمولی وجود دارد. نوع منودار آن برای تنظیم شریط تصویربرداری مناسب است)

بردهای هوشمند در دوربین مدار بسته :

یکی از مهم ترین عواملی که بر کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته اثر دارد، برد دوربین یا “چیپ داخلی دوربین” است. برد دوربین مدار بسته، مکانی برای ذخیره سازی و پردازش تصاویر دریافتی توسط دوربین است. این قطعه می تواند هم صوت و هم تصویر را ثبت نماید. وقتی ابعاد تصویر افزایش یابد، اندازه پیکسل تصویر نیز افزایش خواهد یافت؛ بنابراین، در حالت های چند بعدی نیز تغییر تصویر در ولتاژهای بالا انجام می شود. در این حالت، ولتاژ ورودی در کیفیت تصویر نقش دارد .باید توجه داشت که برد دوربین مدار بسته، به دلیل اینکه یک قطعه الکترونیکی به شمار می رود، به شدت در معرض داغ شدن هستند. هر چه برد داخلی دوربین بیشتر داغ شود، میزان تصاویر دریافتی نیز کمتر خواهد شد؛ به عبارت دیگر، میزان تصاویر دریافتی توسط دوربین با دمای برد دوربین مدار بسته، رابطه معکوس دارد.

یکی از تجهیزات مهم دوربین مدار بسته، چیپ تصویر است. چیپ های تصویر مگا پیکسلی، امکان ایجاد تصاویر با روزلوشن بالا(کیفیت تصویر) را فرآهم می کنند. دو نوع چیپ تصویر CCD و CMOS از رایج ترین نوع این تجهیزات هستند. چیپ نوع CCD، وضوح و رزولوشن تصویر بالایی دارد و از لحاظ اقتصادی بسیار پر هزینه بوده و مصرف برق زیادی نیز دارد. مصرف برق زیاد، باعث گرم شدن قطعه شده و کارایی آن را کاهش می دهد. در مقابل، چیپ CMOS، مشکلات نوع قبلی را ندارد.

 

اجزای دوربین مداربسته

تماس بگیرید