اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS

اینترنت اشیاء یا همان اینترنت چیزها ( INTERNET OF THINGS) یا (به اختصار (IOT به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیاء و وسایل محیط پیرامون مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن های موجود در تلفن های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند(اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS ) که معماری آن در AUTO-ID CENTER٬ در موسسه فن آوری ماساچوست (MIT) طراحی شد.

اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS

به عبارتی دیگر اینترنت چیزها ارتباط اینترنتی از دستگاه های فیزیکی، وسایل نقلیه، وسایل هوشمند، ساختمان ها، و دیگر اقلام -تعبیه شده با الکترونیک، نرم افزار، سنسورها، عملگرها و ارتباطات شبکه ای می باشد که این وسایل را قادر به جمع آوری و تبادل اطلاعات می سازد. در سال 2013 طرح استانداردهای جهانی اینترنت اشیا (IoT-GSI) اینترنت اشیا به عنوان “زیرساخت های جامعه اطلاعاتی” تعریف کرد.اینترنت اشیا اجازه می دهد تا اشیاء احساس و یا از راه دور در سراسر زیرساخت های شبکه موجود کنترل شوند، برای ایجاد فرصت هایی جهت ادغام مستقیم جهان فیزیکی به سیستم های مبتنی بر کامپیوتر و فراهم آوردند بهبود بهره وری، دقت و سود اقتصادی علاوه بر نتیجه کاهش دخالت انسان.

تاریخچه

عبارت اینترنت اشیا٬ برای  نخستین بار در سال 1999 توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی از جمله اشیاء  بی جان ٬ برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن ها را سازماندهی و مدیریت کنند.

اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می کند ولی با اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS تمام اشیاء به هم متصل می شوند.

اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS مفهومی جدید در دنیای جدید فن آوری اطلاعات است که به طور خلاصه “اینترنت اشیاء” فن آوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان٬ حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه های ارتباطی اعم از اینترنت یا اینترانت ٬ فراهم می گردد.

موارد استفاده

یکی از ساده‌ترین و قابل درک‌ترین مثالی که می‌توان زد ترموستات نست است. شما با استفاده از این ترموستات می‌توانید با موبایل خود دمای منزل خود را کنترل کنید و یکی از جالب‌ترین نکات این است که این ترموستات می‌تواند زمان خواب و … شما را یاد بگیرد و زمانی که شما خواب هستید دما را با توجه به دمایی که شما دوست دارید تنظیم کند، پس دیگر نیازی به نگرانی نیست که نصف شب هوای خانه شما گرم یا سرد شود.

با گسترش و ارتقای ابزارهای موجود در این اکوسیستم، به عنوان مثال دستبند هوشمند مخصوص فعالیت‌های بدنی شما می‌تواند به محض خوابیدن شما، تلویزیون و چراغ‌ها را خاموش کند و یا حتی پیش از سوارشدن بر خودرو در زمانی مشخص، بهترین مسیر برای رسیدن شما به مقصد توسط خودرو انتخاب و در صورت دیررسیدن به محل قرار، پیامکی به شخص مقابل ارسال شود. در مقیاس کلان از این سیستم می‌توان در جهت بهبود فعالیت‌های شهری مانند شمارش تعداد فضاهای خالی موجود در پارکینگ‌ها و یا بررسی کیفیت آب و هوای شهرها و وضعیت ترافیکی نیز بهره برد.

اینترنت اشیاء در هوشمندسازی ساختمان BMS

تماس بگیرید