انواع یو پی اس

اکثر مردم میدانند که یو پی اس (UPS) وجود دارد ولی به نظر میرسد که آنها فکر می کنند فقط یک نوع از این وسیله وجود دارد. در واقع چندین طرح اصلی برای استفاده در مدل های گوناگون یو پی اس (UPS) وجود دارد.

انواع یو پی اس (ups)

این بخش نگاهی به انواع یو پی اس (UPS) دارد.

اصول طراحی آنها را به بحث می گذارد و تلاش میکند تا مقایسه ای بین آنها داشته باشد.

1.UPS stand-by operation

مدل سوم معمولاً بنام ups online نیز نامیده میشود.

یو-پی-اس با اینورتر غیر فعال آماده به کار (Stand-by ups) یو-پی-اس استندبای ساده ترین و ارزانترین نوع ups میباشد. در واقع برخی افراد اصولاً این دستگاه را جزو ups به حساب نمی آورند و بجای آن از لفظ “دستگاه تامین برق جانشین” استفاده میکنند. اگر چه بسیاری از مشتریها در بازار آن را بعنوان ups ارزیابی میکنند بخصوص زمانی که بحث بودجه و معیار خرید مطرح میشود معمولاً از این ups استفاده میکنند.

این ups ها گاهی بنام offline ups نیز خوانده میشوند تا بتوان آنها را از online ups تمیز داد.

این ups به نام استندبای نامیده میشود زیرا معمولاً باتری و اینورتر انرژی برق را به دستگاه نمیرسانند.

شارژر باتری از برق شهر برای شارژ باتری استفاده میکند و باتری و اینورتر در حالت آماده باش قرار دارند.( تا زمانیکه به آنها احساس نیاز شود)

وقتی که برق شهر قطع میشود سوییچ انتقالی، مدار را روی منبع تامین ثانویه می اندازد و هنگامی که برق شهر وصل شد مجدداً به حالت قبل باز میگردد.

یک بلوک دیاگرام ساده از یو-پی-اس استندبای. مدار برق شهر مجهز به فیلتر و محدودکننده ولتاژهای اضافی میباشد تا در مقابل پارازیت های خط و دیگر مشکلات مقاوم باشد و باعث تغییر به حالت استفاده از باتری نشود. این شکل یک مثال از یو پی اس استندبای می باشد و ممکن است مدلهای دیگری نیز موجود باشند.

علیرغم اینکه این دستگاه کمترین محبوبیت را بین ups ها دارد ولی کماکان یک ups است و کمک زیادی برای اغلب استفاده کنندگان میباشد. گذشته از آن، اگر یو-پی-اس استندبای کارآیی نداشت، فروخته نمیشد.

اگر چه برای یک حالت بحرانی مانند اتصال به یک سرور مهم معمولاً استفاده نمی شود.

هدف از بکارگیری این ups این است که وقتی برق شهر قطع شد، اتصال به باتری خیلی سریع  انجام گیرد.(ولی نه بلافاصله)

عمل سوییچینگ تاخیری در حدود کسری از ثانیه اتفاق می افتد، به آن زمان سوییچینگ یا زمان انتقال میگویند.

اگر چه بندرت ولی ممکن است که زمان سوییچینگ برای ادامه کارکرد بدون وقفه کامپیوتر کافی نباشد.

هر چند که این اتفاق معمولاً نمی افتد و هیچ خریداری از خرید این دستگاهها احساس ناراحتی نمیکند با این وجود شما باید زمان انتقال دستگاه را با زمان نگهداری ups خود (زمانی که به شما میگوید ups مزبور چه زمانی قادر است ورودی خود را جداشده نگه دارد قبل از اینکه کاملاً قطع شود) مقایسه کنید.

اگر زمان انتقال بسیار کمتر از زمان نگهداری بود، ups احتمالاً برای شما کار خواهد کرد.

برخی از مشکلات برق شهر مانند ولتاژ پایین آن، زمان نگهداری ups را کاهش میدهد.

Ups های standby معمولاً تا اندازه توان 1000 ولت آمپر وجود دارند.

2.UPS line-interactive operation

3.UPS double conversion

اخطار:

اگر از ups استندبای استفاده میکنید مطمئن شوید که وسیله شما دارای ویژگی محدود کننده ولتاژهای گذرای اضافی و همچنین فیلترینگ مناسب برای مواقع ازم میباشد (همانطور که در دیاگرام بالا نشان داده شده است) درغیر اینصورت در شرایط نرمال (برای مثال زمانی که شما قطعی برق را تجربه نکرده اید) سیستم شما بطور طبیعی مستقیماً به برق شهر متصل خواهد بود.

سیستم یو پی اس (UPS)

تماس بگیرید