انواع پردازنده دوربین مداربسته

پردازنده تصویر دوربین مداربسته از مهترین بخش ها در تعیین کیفیت تصویر دوربین مداربسته می باشد. در دوربین های مداربسته AHD معمولا از ۳ نوع پردازنده استفاده می شود. هر کدام از این پردازنده ها خود شامل چند نوع چیپ تصویر متفاوت می باشند.

انواع پردازنده دوربین مداربسته

به طور کلی دوربین های مداربسته AHD موجود در بازار دارای انواع پردازنده تصویر دوربین مداربسته زیر می باشند :

پردازنده Sony

پردازنده Aptina

 پردازنده OV یا OmniVision

تمامی پردازنده های فوق از نوع چیپ تصویر CMOS می باشند که توسط شرکت های مختلف ساخته شده اند. در ادامه می خواهیم شما را با خصوصیات و ویژگی های هرکدام از این نوع پردازنده تصویر دوربین مداربسته به صورت خلاصه آشنا سازیم.

پردازنده تصویر دوربین مداربسته سونی  Sony  دوربین مداربسته AHD

این پردازنده که معمولا شامل چیپ های تصویر IMX238 و IMX255 و … می شود. پردازنده نصویر سونی نسبت به پردازنده های دیگر دوربین های مداربسته AHD از کیفیت تصویر و ساخت بالاتری برخوردار است , اما از نظر هزینه , نسبت به چیپ های دیگر قیمت بالاتری دارد.

این چیپ های تصویر توانایی ایجاد تصاویر با کیفیت های زیر را دارا می باشند :

کیفیت تصویر ۹۶۰P ، که تصویری در ابعاد ۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۱٫۳ مگاپیکسل)

کیفیت تصویر ۱۰۸۰P ، که تصویری در ابعاد ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل ایجاد می کند(رزولوشن تصویر ۲ مگاپیکسل)

در این چیپ ها تنظیمات انجام شده توسط منو دوربین قابل احساس و واقعی می باشند. تصاویر دارای کیفیت تصویر مناسبی میباشند و از نظر کیفیت تصویر نسبت به چیپ تصویر OV و Aptina از کیفیت تصویر بالاتر و قابل مقایسه ای نسبت به آنها برخوردارند.

دوربیـن هـای مداربسـته AHD بـا پردازنـده سـونی و کیفیـت بـالای خـود, امکـان رقـابت بـا دوربیـن هـای مداربسته CVI-HD و TVI-HD را دارند. دوربین مداربسته AHD با چیپ Sony برای افرادی مناسب می باشد که به دنبال دوربینی با کیفیت بالا از این نوع با دوام بالا می باشند. کیفیت تصویر این دوربینها با مرور زمان کاهش پیدا نمی کند.

مزایا و معایب

مزایا : کیفیت تصویر و ساخت بالاتر نسبت به دو پردازنده دیگر

معایب : قیمت بالاتر نسب به چیپ Aptina و OV

 پردازنده تصویر اپتینا (Aptina) دوربین مداربسته AHD

این پردازنده که شامل چیپ های تصویر AR0141 ، AR0130 و AR0230 می شوند. از نظر هزینه نسبت به چیپ Sony از قیمت پایینتری برخوردار است اما از چیپ OV گرانتر می باشد.

کیفیت تصویر آن از چیپ Sony پایینتر و نسبت به چیپ های OV بالاتر می باشد.

این چیپ های تصویر توانایی ایجاد تصاویر با کیفیت های زیر را دارا می باشند :

چیپ AR0141 : کیفیت تصویر ۷۲۰P ، که تصویری در ابعاد ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند. چیـپ AR0130 : کیفیـت تصـویر ۹۶۰P ، کـه تصـویری در ابعـاد ۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسـل ایجـاد مـی کنـد (رزولوشن تصویر ۱٫۳ مگاپیکسل)

چیپ AR0230 : کیفیت تصویر ۱۰۸۸P ، که تصویری در ابعاد ۱۰۸۸*۱۹۲۸ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۲٫۱ مگاپیکسل)

افت کیفیت تصویر آن نسبت به دوربین های مداربسته AHD با چیپ OV کمتر می باشد.

در این چیپ ها تنظیمات انجام شده توسط منو دوربین تا حدودی تغییر در تصویر ایجاد می کنند. دوربین های مداربسته AHD با چیپ تصویر Aptina برای کسانی مناسب می باشند که به دنبال ی دوربین متوسط از این نوع با عمر متوسط هستند. این دوربین ها بعد از مدت زمان طولان کیفیت تصویرشان کاهش پیدا می کند.

مزایا و معایب

مزایا : کیفیت تصویر بالا – قیمت متوسط

معایب : افت کیفیت تصویر در طولانی مدت

پردازنده تصویر او وی (OV) دوربین مداربسته AHD

این پردازنده شامل چیپ های تصویر OVP921 و OVP7200 می باشد. چیپ های تصویر OV از مایعی کریستالی تشکلیل شده است که این مایع باعث ثبات تصویر می شود. این چیپ های تصویر از هزینه پایینتری نسبت به چیپ های سونی و اپتینا برخوردارند. از نظر هزینه، پایین بوده ولی طبق چیزی که همه ما در دوربین های مبایل خود شاهد آن بودیم، تصاویر بعد از مدتی ، کیفیت روز اول را نخواهد داشت. پس اگر به دنبال دوربین ارزان ولی دوام کاری پایین هستید، این نو دوربین خوب می باشد. منو در این دوربینها سرکاری بوده و هیچ تغییرات اساسی بر روی تصویر ایجاد نمی کند، بخصوص  DWDR آن ، پس فریب این نوع تبلیغ را در این نوع چیپها را نخورید.

کیفیت تصویر و ساخت این چیپ تصویر از پردازنده تصویر دوربین مداربسته Sony و Aptina پایینتر می باشد.

تنظیمات منو در این چیپ تصویر تاثیر خاصی بر روی نمایش تصاویر ندارد و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

دوربینهای مداربسته AHD با چیپ تصویر OV برای کسانی مناسب میباشند که به دنبال ارزانترین نوع این دوربین مداربسته میباشند.

این دوربینها دارای عمر کمتری نسبت به سایر دوربینهای میباشند و کیفیت تصویر آنها به مرور پایین می آید.

مزایا و معایب

مزایا : قیمت پایین

معایب : افت کیفیت تصویر به مرور زمان – کاربردی نبودن منو – کیفیت تصویر پایینتر نسبت به دو پردازنده Sony و Aptina

با توجه به مقایسه بالا شما می توانید دوربین مداربسته خود را با توجه به بودجه خود انتخاب نمایید. اما پیشنهاد ما به شما این است که در موقع انتخاب به افت کیفیت پردازنده تصویر دوربین مداربسته Aptina و OV توجه کرده تا در صورت افت کیفیت آنها و نیاز به تعویض آنها دچار خسارت نشوید. در خرید دوربین های مداربسته با چیپ Sony شاید در ابتدا هزینه بیشتری کرده باشید اما کیفیت این دوربین ها با مرور زمان کاهش نیافته و علاوه بر اینکه از کیفیت تصویر بالاتری بهره مند می شوید ، هزینه های جانبی سیستم نظارتی شما کاهش خواهد یافت.

پردازنده تصویر دوربین مداربسته(حسگر تصویر دوربین مداربسته)

تماس بگیرید