انواع سنسور دوربین مداربسته

بسته به مشخصات دوربین مداربسته،یکی از دو نوع سنسور تصویر دوربین مداربسته زیر درون دستگاه شما قرار دارد:

انواع سنسور دوربین مداربسته

  • سنسور CCD) charged-coupled device)

  • سنسور CMOS) complimentary metal-oxide semiconductor)

سنسور های CCD و CMOS همان فتودیود هایی هستند که در پنل های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرند و اساسا وظایف مشابه آنها را انجام می دهند. آنها نور را به الکترون تبدیل می کنند و سپس با تبدیل آن به سیگنال های دیجیتال تشکیل تصویر می دهند.

فن آوری سنسورهای CMOS در طی سالیان اخیر پیشرفت های گسترده ای داشته است. به نحوی که کیفیت تصاویر گرفته شده با سنسور CMOS پس از پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. پیشرفت هایی که در سنسورهای CCD و CMOS موجود در دوربین های مدار بسته صورت پذیرفته قابلیت های اساسی آنها را بهبود بخشیده است. ورژن های Interlaced و Progressive این سنسور ها از جمله این پیشرفت ها هستند. این سنسور ها نقائص موجود در تصاویر را درون فریم ها پردازش و برطرف می کنند.

فناوری Progressive scanning در هر دو سنسور تصویر دوربین مداربسته CMOS و CCD رایج است.(اما عمدتا در دوربین های مداربسته CMOS مورد استفاده قرار می گیرد)

در اسکن پیشرفته یا Progressive scanning دوربین از هر پیکسل به طور جداگانه اطلاعات را دریافت می کند.(پس از اسکن آنها، یک تصویر کامل را به دست می دهد)

این مسئله در دوربین مدار بسته از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا فناوری Progressive scanning باعث می شود تا دستگاه ضبط DVR انعطاف بیشتری در ضبط تصاویر داشته باشند و تصاویر برای مثال در هنگام برخورد به یک سوژه متحرک از کیفیت بیشتری برخوردار باشند.

از انواع پردازنده تصویر (سنسور تصویر دوربین مداربسته) میتوان به پردازنده های زیر اشاره کرد:

پردازنده Sony

پردازنده Aptina

پردازنده OV یا OmniVision

تمامی پردازنده های فوق از نوع چیپ تصویر CMOS می باشند که توسط شرکت های مختلف ساخته شده اند.

سنسور تصویر دوربین مداربسته

تماس بگیرید