استانداردهای انتخاب یک مانیتور

انتخاب مانیتور دوربین مداربسته را که می‌توان مهم‌ترین قطعه یک سیستم دانست، این قطعه تنها قطعه‌ای است که مستقیما با سلامت کاربر خود سروکار دارد البته تا حدود 10 سال پیش این طور نبود. چون در آن زمان خود کامپیوترها نیز دارای تشعشعات مضر بودند و مانیتور کم خطرترین قطعه کامپیوتر به حساب می‌آمد. امروزه تمام ضررهای قطعات دیگر کامپیوتر از بین رفته و فقط مانیتورها هستند که باقی مانده‌اند.سعی می‌کنیم تا کمی به شما در انتخاب یک مانیتور خوب کمک کنیم.

استانداردهای انتخاب یک مانیتور

حجم مانیتور در انتخاب مانیتور دوربین مداربسته :

اولین چیزی که به ذهن یک خریدار می‌رسد، می‌تواند حجم و اندازه در انتخاب مانیتور دوربین مداربسته باشد این که چه مانیتوری باید بخریم که روی میز کامپیوتر ما جای بگیرد و مزاحم وسایل دیگر نشود و اندازه نمایش آن مثل مانیتورهای 15‌اینچ یا 17‌اینچ و انتخاب این که کدامیک میزان محیطی که در کار با سیستم عامل به آن احتیاج دارید، در اختیار شما می‌گذارد. مانیتورهای 15‌اینچ هم از نظر فضای روی میز و هم فضای صفحه نمایش بسیار کوچکند و پیشنهاد می‌شود فقط آنها را در اختیار کودکان برای بازی یا کارهای آموزشی قرار دهید.

مانیتورهای 17 ‌اینچ برای کارهای حرفه‌ای و یا کاربران با سنین بالاتر پیشنهاد می‌شود، دارای حجم زیادی هستند. سعی کنید مانیتوری انتخاب کنید که از نظر عمق حجم کمتری داشته باشد تا میز کامپیوتر یا فضای کار یا زندگی شما را خیلی اشغال نکند. اما این موارد فقط شامل مانیتورهای CRT یا همان مانیتورهای معمولی می‌شود. در مانیتورهای LCD دیگر بحث حجم اشغال شده روی میز مطرح نیست و فقط روشنایی و کیفیت باید مورد بحث قرار گیرد.

 

تمام تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه که آیا مانیتور15 LCD‌ اینچ بخریم یا 17‌ اینچ به دلیل بالا بودن قیمت‌های این مانیتورها برعهده خریدار است و تنها پیشنهادی که در این زمینه می‌توان کرد آن است که در هنگام خرید مانیتوری بخرید که زاویه دیدی خوب و گارانتی مناسبی داشته باشد. لازم به ذکر است چه در مانیتورهای CRT و چه در LCD اندازه 15‌اینچ و 17‌اینچ اندازه واقعی نیست و صفحه نمایش واقعی کمی پایین‌تر از اندازه ثبت شده بر روی مانیتور است. البته اندازه مانیتورهای LCD واقعی‌تر است.

نوع صفحه‌های نمایش‌:

صفحه‌های نمایش موجود در بازار به 3 گروه تقسیم می‌شوند.

1- معمولی

2- flat

3- flatron یا superflat

مانیتورهایی با صفحه نمایش معمولی در هر دو اندازه 15 و 17‌اینچ موجود است و دارای قیمت مناسبی هم هستند.

صفحه نمایش این مانیتورها هم از روی شیشه و هم از داخل دارای منحنی است.

مانیتورهای flat دارای صفحه مسطح بیرونی بوده ولی صفحه نمایش داخلی آن دارای منحنی است.

در هنگام خرید توجه کنید که این مانیتورها را به دلیل شباهت زیاد با مانیتورهای superflat اشتباه نگیرد.

این مانیتورها فقط در اندازه 17‌اینچ در بازار وجود دارند و نسبت به مانیتورهای معمولی دارای قیمت بالاتری هستند.
مانیتورهای flatron یا supetflat از هر دو نوع دیگر گران‌تر هستند. آنها هم از داخل و هم از خارج دارای سطحی صاف هستند و فقط در اندازه 17‌اینچ به بالا تولید می‌شوند. در این میان مانیتورهای LCD باقی می‌مانند که طبیعتا از نوع سوم یا supetflat ها هستند.

کیفیت تصویرResoulution:

مانیتورهای 15‌اینچ موجود در بازار اکثرا از 768*1024 Resoulution بیشتر پشتیبانی نمی‌کنند.

البته این رکورد بدی در بین مانیتورهای 15‌اینچ نیست.(در صورت خرید یکی از آنها مطمئن باشید که از نظر کیفیت ضرر نکرده‌اید)

در مانیتورهای 17‌اینچ جدیدی که به بازار می‌آیند. Resiulution های زیادی مورد حمایت قرار می‌گیرند.(بیشتر به کارت گرافیک شما بستگی دارند)

در این مورد بیشتر می‌توان روی خرید کارت‌های گرافیک خوب تاکید کرد.

وقتی که کارت گرافیک مورد نظر را تهیه کردید، پیشنهاد می‌شود به خاطر اذیت نشدن چشم شما در هر اندازه‌ای از تصویر فقط به میزان hrz در حال انتقال از کارت گرافیک به مانیتور خود توجه کنید و آن را از 80 پایین‌تر نیاورید.

این ‌میزان ‌در قسمت‌ Dedktop properties / setting / Ladvasnced / monitor قابل تعریف است.

اینکار شامل مانیتورهای LCD نیز میشود.

امکانات اضافی در انتخاب مانیتور دوربین مداربسته :

بعضی مانیتورها دارای چند پورت USB در قسمت عقب خود هستند.(می‌توانید از آنها برای اتصال قطعات External خود مثل modem یا پرینتر به کامپیوتر استفاده کنید)

بعضی از مانیتورها هم دارای Speaker هستند، البته این مانیتورها به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شوند چون میدان مغناطیسی که به وسیله اسپیکرها ایجاد می‌شود بر روی لامپ تصویر تاثیر گذاشته و با گذشت زمان به آن آسیب می‌رسانند.

انتخاب مانیتور دوربین مداربسته

تماس بگیرید